Vodič za kupovinu televizora
Kraj godine, popusti i praznični filmovi znače da je pravo vreme za novi televizor! Kako biste poklonili najbližima i sebi savršenu zabavu za hladne zimske dane.
Međutim, čini se da je nabavka TV-a komlikovanija nego ikad. Gomila skraćenica, novih tehnologija i opcija vrlo lako mogu da dovedu do hiljadu nedoumica. LED ili OLED? Full HD ili 4K rezolucija? Koju veličinu ekrana odabrati?
Ali, bez brige – pripremili smo vam ultimativni vodič za kupovinu televizora! Čekaju vas odgovori na ova i mnoga druga važna pitanja. Tako da odaberete najbolje za vas i vaš dom.
Veličina televizora
Ekrani postaju sve veći i moguće je da ste i vi “upali” u zamku da želite najveći mogući ekran u svojoj dnevnoj sobi. Međutim, pre nego što to i učinite, obratite pažnju na nekoliko faktora za izbor idealne veličine TV-a.
Prvo, uzmite u obzir veličinu prostorije gde će TV biti, kao i gde najčešće sedite dok uživate u programu. Ovo je bitno, jer je potrebno da vidite sve na ekranu, a da se pritom ne naprežete zbog prevelike ili premale udaljenosti od njega. Pored toga, bitno je da znate i koju rezoluciju želite.
Tako je za televizore sa Full HD rezolucijom, preporuka da sedite na udaljenosti koja je oko 2 puta veća od dimenzije ekrana. Na primer, ako se odlučite za Full HD TV od 42 inča, najbolje je da kauč ili fotelja na kojoj sedite bude udaljena najmanje 84 inča tj. oko 200cm.
Ukoliko želite televizor sa visokom, 4K rezolucijom, savet je da udaljenost bude jednaka dijagonali samog ekrana ili za pola veća. Dakle, ako ekran ima 42 inča, najbolje iskustvo ćete imati ako gledate sa distance od 42 inča do 63 inča tj. oko 100cm do 160cm.
Rezolucija: Full HD ili 4K?
Jedna od najvažnijih stvari koje treba uzeti u obzir prilikom kupovine televizora je rezolucija. Ona je, najjednostavnije rečeno, broj piksela koji neki monitor prikazuje. A piksel predstavlja najmanji grafički element slike koji vidimo kao sićušnu tačku.
U suštini, postoji pravilo – što je veća rezolucija, više detalja ćete moći da vidite.
Ovih dana većina televizora podržava Full HD i 4K rezolucije. Full HD televizori (poznati i kao 1080p) imaju preko 2 miliona piksela, dok 4K (često se obeležavaju 4K UHD ili samo UHD) imaju preko 8 miliona piksela.
Glavnu razliku između ova dva tipa uočavamo kada smo blizu ekrana. Tada vrlo lako možemo da primetimo oštriju sliku kod UHD-a. Pikseli su sitniji i formiraju znatno bistriji prikaz. Jasnije vidimo detalje, pa avanture Kevina u “Sam u kući” ili borbe za prevlast u “Games of Thrones” izgledaju realističnije. Međutim, što se više udaljavamo od slike – postaje teže da zapazimo razlike. Tako većina ljudi, sa određene distance, i ne primećuje da su upitanju različite rezolucije.
Pa, ukoliko ste u nedoumici, dobro je da birate rezoluciju prema nekoliko faktora.
Uzmite u obzir da li često gledate UHD sadržaj. Ukoliko da – UHD televizor je dobra investicija. Takođe, važna je i udaljenost od ekrana na kojoj ćete sedeti, jer što ste bliži, to su jasniji detalji u višoj rezoluciji.
LED vs OLED vs QLED ekran
Na tržištu postoje tri različita tipa ekrana: LED, OLED i QLED. Naravno, među njima postoje neke razlike i važno je da ih znate kako biste odabrali ekran baš prema svojim preferencijama.
Tako, LED (Light-Emitting Diode) televizori predstavljaju najpristupačniju opciju. Koriste pozadinsko osvetljenje za osvetljavanje piksela i pružaju sasvim solidnu sliku. Ova tehnologija se koristi već neko vreme, pa je zato ekonomičan izbor u svim veličinama i rezolucijama. Možete po jako povoljnoj ceni da nabavite LED televizor u veličinama između 24 inča i 85 inča, čak i veći.
Druga opcija je OLED (Organic Light-Emitting Diode) TV, koja je trenutno kralj među ekranima. Za razliku od LED-a, ne koristi pozadinsko osvetljenje, već ima milione samosvetlećih piksela koji mogu promeniti boju ili se pojedinačno isključiti. Ovo poboljšava kontrast i ukupni kvalitet slike, pa je za njih potrebno izdvojiti nešto više novca.
QLED (Quantum-dot Light-Emitting Diode) uređaji su zlatna sredina. Oni su poput LED televizora sa slojem kvantnih tačaka između pozadinskog osvetljenja i LCD panela. Kada svetlost udari u ove sićušne kvantne tačke, proizvodi svetlije boje koje su jače od onih kod LED televizora. Boje su izraženije, te mu je i cena nešto viša od LED rođaka.
Kvalitet zvuka: HDMI ARC i eARC
Većina televizora ovih dana suviše je tanka da bi imala visokokvalitetne zvučnike. Da biste dobili najbolji zvuk sa TV-a, moraćete da ga povežete na određeni audio sistem, kao što je AV prijemnik ili muzička linija.
Najlakši način za to je pomoću HDMI ARC (Audio Return Channel tj. povratni audio kanal) ili eARC (Enhanced Audio Return Channel – unapređen povratni audio kanal) porta. Obe opcije vam omogućavaju da povežete TV na neki asudio sistem preko HDMI kabla i da uživate u najboljem zvuku.
Ono što ih razlikuje, jeste to da je eARC funkcija novije generacije i znatno unapređuje frekventni opseg i brzinu. Tako vam pruža prenos zvuka visokog kvaliteta sa televizora na eksterne zvučnike ili AV prijemnik. Takođe je i kompatibilna sa modernim tehnologijama emitovanja zvuka poput Dolby Atmos-a. Kao rezultat, eARC vam omogućava savršenu dubinu zvuka. Pa ako želite pravo bioskopsko iskustvo u svom domu – opredelite se za TV sa ovom opcijom.
Šta je brzina osvežavanja: 60Hz, 120Hz ili 240Hz?
Brzina osvežavanja (eng. Refresh Rate) televizora se odnosi na to koliko slika ekran može da prikaže u sekundi i izražava se u hertzima.
Visoka stopa osvežavanja pruža glatkiji prikaz kretanja na ekranu, što ćete posebno primetiti prilikom igranja video igara. Naime, kod određenih video igara biće vam potreban ekran sa Refresh Rate-om od 120Hz i više.
Pa, ukoliko vaš idealni vikend uključuje dosta igrica – dobro je da potražite TV sa visokom brzinom osvežavanja. U tom slučaju, pogledajte i vodič za kupovinu televizora za gejming, kako biste pravilno odabrali sve funkcije.
Portovi i povezivanje
Kada kupujete TV, još jedan važan korak jeste da se uverite da ima odgovarajuće portove. Konkretno, potreban vam je TV sa nekoliko HDMI 2.0 ili HDMI 2.1 portova. Pomoću njih možete jednostavno da povežete laptop ili zvučnik sa televizorom, i uživate u visokoj rezoluciji i kvalitetnom zvuku.
HDMI 2.0 je trenutno najčešći HDMI standard. Ali, ako planirate nabavku najmodernijeg TV-a sa mnoštvom mogućnosti, potražite onaj koji ima najmanje jedan HDMI 2.1 port. Ovde je važno da znate da će vam trebati kabl velike brzine da biste u potpunosti iskoristili prednosti svojih HDMI 2.1 portova.
Osim njih, razmislite i o TV-u sa Ethernet portom. On vam omogućava da povežete TV direktno sa ruterom da biste dobili najpouzdaniji internet signal. Ovo može biti posebno korisno za maratonsko uživanje u online serijama, bez brige o lošoj Wi-Fi konekciji.
Vodič za kupovinu televizora: Smart TV kao najbolja opcija
Kada smo kod gledanja online serija i filmova na TV-u, najbolje je da se opredelite za Smart televizor koji će vam to nesumnjivo omogućiti. Iako je na tržištu jako malo “nepametnih” varijanti, za svaki slučaj se pre kupovine uverite da će vam pružiti opcije poput povezivanja na internet, striming i gledanje sadržaja sa drugih uređaja.
Takođe, većinu pametnih televizora možete da kontrolišete pomoću glasa, što vam može značajno olakšati svakodnevnu upotrebu i učiniti čitavo TV iskustvo još zanimljivijim.
A kada nabavite svog novog digitalnog ljubimca – uživajte u nekoj od serija iz naše preporuke!
Ukoliko imate dodatne nedoumice ili pitanja, kontaktirajte nas. Rado ćemo vam pomoći da otkrijete televizor baš po vašoj meri.
- Objavljeno