Razlike između Android i Smart TV-a
Kupovina televizora više nije tako jednostavna kao nekada. Pre dve decenije, sve se svodilo na šetnju do obližnje radnje i uzimanje gotovo prvog modela koji vidite. Međutim, savremeni uređaji imaju veliki broj funkcija i različitih, zbunjujućih tehnologija.
Android TV, Smart TV, LED i OLED su samo neki od marketinških termina koje proizvođači televizora sve više koriste, i zaista može biti komplikovano da odlučite koji želite u svom domu.
Kada je reč o Android TV-u i Smart TV-u, u pitanju su veoma slične varijante pa čak možete reći da je Android televizor zapravo vrsta Smart TV-a. Ipak, ukoliko je televizor “pametan”, to ne mora nužno značiti da je Android. Dakle, među njima postoje određene razlike zbog kojih bi jedan bio prikladniji od drugog za vas.
Da bismo rešili ovu misteriju, izdvojili smo važne činjenice koje će vam pomoći da razlikujete Android i Smart TV, i odaberete onaj koji najviše odgovara vašim željama.
Šta je Smart, a šta Android TV?
Pametni TV je svaki televizor koji može pristupiti dodatnom sadržaju putem interneta – zamislite to kao računar ugrađen u vaš televizor. Tako je svaki televizor koji pruža onlajn sadržaj, bez obzira na to koji operativni sistem koristi, zapravo Smart TV.
U tom smislu, Android TV je ujedno i pametan TV. On ima sve opcije poput pametnog, ali sa specifičnim operativnim sistemom koji se zove Android. Važno je da napomenemo i to da neki proizvođači televizora imaju svoj operativni sistem, kao što je to slučaj sa Roku modelima, pa njih možemo zvati Roku TV.
Dakle, pametan je svaki TV koji može koristiti internet, a Android u nazivu jednostavno označava da određeni pametni televizor koristi Android operativni sistem.
Sada kada je to jasno, prelazimo na razlike među njima kada je reč o funkcijama koje vam pružaju.
Razlike između Smart TV-a i Android TV-a
U nastavku vas očekuju glavne specifičnosti za obe varijante.
Pristup aplikacijama
Iako obe varijante podržavaju mnoštvo popularnih aplikacija, ključna razlika je u njihovom broju. Naime, zahvaljujući Android prodavnici koja nudi više od 7000 aplikacija, Android TV ima apsolutnu prednost kada je reč o pristupu aplikacijama. Ogroman izbor omogućava njegovim korisnicima da preuzimaju i koriste različite aplikacije, sve od You Tube-a, Facebook-a do Netflix-a, baš kao što to rade na pametnim telefonima.
Sa druge strane, kod pametnih televizora koji koriste druge operativne sisteme, podržane aplikacije će biti ograničene.
Automatsko ažuriranje
Razvoj Android TV-a je neprestan, pa se redovno postavljaju nova ažuriranja za različite aplikacije. Iz tog razloga, on je superiorniji od pametnih televizora u tom pogledu.
Pored toga, kada je povezan na Wi-Fi, nudi automatsko ažuriranje aplikacija, što obično nije slučaj sa Smart televizorima.
Interfejs
Ovo polje dosta zavisi od vašeg ličnog ukusa, ali vredi napomenuti kako većina ljudi smatra da pametni televizori imaju daleko jednostavniji i praktičniji interfejs. Suprotno njima, Androidi mogu biti komplikovani pojedinim korisnicima, posebno ukoliko niste navikli na ovaj operativni sistem. Uz to, mogu biti i sporiji u radu, jer imaju znatno više aplikacija.
Glasovni asistent
Android TV se može pohvaliti ugrađenim Google asistentom, koji vam omogućava da lako menjate kanale i pretražujete programe pomoću glasa. Dok korisnici pametnih televizora moraju da unose sadržaj “ručno”, jer ne postoji opcija glasovne kontrole.
Screen Mirroring i Casting
Ukoliko želite da povežete vaš mobilni telefon sa televizorom, preslikavanje ekrana (eng. Screen Mirroring) direktno na Android TV je veoma lako, zahvaljujući Google pomoćniku i ugrađenom Chromecast-u.
Na pametnom televizoru, za to će vam biti potrebna dodatna oprema, kao što je USB kabl.
Android TV ili Smart TV: Koji odabrati?
Kao što je ranije pomenuto, Android TV je u suštini pametan televizor, koji ima više pomoćnih funkcija i bogatiju ponudu aplikacija. Istovremeno, Smart TV pruža jednostavan interfejs i obično radi brže od Android-a jer ima manji broj aplikacija.
Stoga je savet da svoj odabir prilagodite svojim specifičnim potrebama. Ukoliko želite veliki izbor aplikacija i važne su vam opcije poput glasovne kontrole i automatskog ažuriranja, Android je odlična opcija. Isto tako, manji broj aplikacija i intuitivniji softver može biti idealno rešenje ako nemate potrebu za mnoštvom funkcija i uživate u brzom, jednostavnom korišćenju TV-a.
Imajte na umu i to da pametni televizor može “postati” Android, pomoću Android TV kutija kao što su Mi box, NVIDIA Shield TV, Chromecast i druge.
Dakle, i Android i Smart TV će doneti zabavu u vaš dom, na vama je samo da na osnovu ovde navedenih razlika procenite koji će to učiniti na najbolji način za vas.
- Objavljeno