Prvi televizor ikada

Bez njih ne bi bilo utakmice ili serije subotom ujutru, a porodične filmske večeri bi se odvijale samo u bioskopu. Takođe, ne bismo uživali u čarima video igrica i aplikacijama za strimovanje. Reč je naravno o televizorima!

Danas je zaista teško zamisliti svet bez ovih uređaja. Međutim, nekada ih nije bilo, te ste se možda u nekom trenutku zapitali – kako je izgledao i ko je izmislio prvi TV?

U nastavku odgovaramo baš na ta pitanja.

Ko je izmislio prvi televizor?

  1. Čarls Dženkins je prvi put “preneo” fotografiju preko radio talasa. Nakon tri godine, Džon Berd je emitovao prvi prenos uživo, a 1926. održao prvu javnu demonstarciju svog “projekta” koji je nazvao televizor.

Međutim, pronalazak televizora mnogi pripisuju Filu Farnsvortu. On je 1927. podneo patent za prvi potpuno elektronski televizor. Nazvao ga je Image Dissector. Drugi pronalazač, Vladimir Zvorikin, napravio je poboljšanu verziju dve godine kasnije.

Ipak, gore navedenim dostignućima prethodili su brojni manje ili više uspešni pokušaji.

Da li je televizor uvek bio ono što je sada?

Televizija nije oduvek izgledala poput današnje. Naime, pre nego što je Fil Farnsvort prezentovao svoj elektronski televizor, imali smo mehaničke verzije.

Ovi rani televizori počeli su da se pojavljuju početkom 1800-ih. Podrazumevali su mehaničko skeniranje slika, a zatim njihovo prenošenje na ekran.

Jedan od prvih takvih televizora koristio je rotirajući disk sa rupama raspoređenim u spiralnom obliku. Takav uređaj su početkom 1920-ih nezavisno kreirala dva pronalazača: Džon Logi Bejrd i Čarls Frensis Dženkins.

Vredi spomenuti i nemačkog pronalazača Pola Gotlib Nipkova, koji je razvio uređaj za prenos slike kroz žice. Nipkov ga je nazvao “električni teleskop”.

Takođe, 1907. godine, dva pronalazača – Boris Rosing i A.A. Campbell-Svinton kombinovali su katodnu cev sa mehaničkim sistemom za skeniranje, kako bi stvorili potpuno novi televizijski sistem.

Upravo ovi rani napori doveli su do prve električne televizije na svetu, nekoliko godina kasnije.

TV kakvog ga znamo

Kao što smo gore naveli, prvi elektronski televizor, sličan današnjem, kreirao je 21-godišnji pronalazač po imenu Fil Farnsvort. Interesantna je činjenica da je on živeo u kući bez struje do svoje 14. godine, a od svoje srednje škole počeo da razmišlja o sistemu koji bi mogao da zabeleži slike u pokretu, transformiše ih u kod, a zatim prenosi pomoću radio talasa na druge uređaje.

Ovo razmišljanje bilo je znatno ispred bilo kog mehaničkog televizijskog sistema, koji je do tog trenutka izmišljen. Farnsvortov sistem je snimao pokretne slike koristeći snop elektrona, a prva slika koju je televizija prenela bila je linija. Još jedna zanimljiva činjenica jeste to da je Farnsvort slavno “preneo” i znak dolara pomoću svog TV-a, i to nakon što ga je potencijalni investitor upitao “Kada ćemo videti neke dolare u ovome, Farnsvorte?”.

Nakon ovog otkrića, svi mehanički televizori su bili osuđeni da postanu zastareli u poređenju sa modernim, električnim opcijama. Tako su do 1934. godine, svi postali elektronski.

Rast popularnosti

Kako su televizori nastavili da se razvijaju, njihova popularnost je porasla. Prodavali su se sve više, posebno početkom 1950-ih, a naravno, postepeno su dolazila i brojna poboljšanja.

Prvi daljinski upravljač pojavio se u prodaji 1956. godine, a televizori u boji počeli su masovno da se prodaju tokom 1970-ih.

Danas, imamo pametne televizore, različite rezolucije, tipove ekrana i ogroman broj opcija za povezivanje sa mobilnim telefonima, interentom i raznim aplikacijama.

 

Kao što vidimo, nije lako dati jedinstven odgovor na to kako je izgledao i ko je izmislio prvi televizor. Ovaj uređaj je prešao dug put od svog nastanka i menjao oblik više puta. Ipak, baš zahvaljujući tim promenama, danas gotovo svaki dom ima svoj TV, koji igra važnu ulogu u našim životima.

Uz njega, otvorena je potpuno nova era zabave i informisanja – crtani filmovi, serije, prenosi sportskih takmičenja i najnovijih vesti su samo neke od mogućnosti u kojima svakodnevno uživamo. A imajući u vidu sve brži razvoj tehnologije, teško je predvideti koji sve novi izumi će nam u budućnosti olakšavati i ispunjavati život. Jedno je sigurno – TV je tu na duge staze!