Kako očistiti TV

Kao i svi elektronski uređaji u našim domovima, televizori su “magneti” za prašinu, mrlje i otiske prstiju. Uz to, često dobijaju delić naše večere ili krzna kućnih ljubimaca. Za sve to postoji jednostavno objašnjenje – televizori su obično smešteni u dnevnoj sobi gde se odvija naša svakodnevica. Upravo zato je potrebno da svom “malom ekranu” redovno, ili makar povremeno, poklonite uređivanje.

Srećom, čišćenje televizora je prilično jednostavno, i zahteva samo malo vremena i truda.

Ono što je najvažnije da znate, jeste to da bez obzira da li imate LCD ili plazma TV, svi televizori sa ravnim ekranom su napravljeni od tankih, fleksibilnih materijala i sa njima treba postupati veoma nežno. Imaju izuzetno osetljive komponente, a korišćenje hemijskih sredstava za čišćenje, poput onog za prozore, može dovesti do oštećenja ekrana. Zapravo, i obični kuhinjski ili papirni ubrusi mogu stvoriti ogrebotine na ekranu, pa je dobro da znate kako bezbedno očistiti TV.

Delimo sa vama nekoliko koraka koji će vam pomoći u tome.

Pre nego što otpočnete čišćenje televizora

Iako to možda ne primećujete dok je TV uključen, prašina se veoma lako i brzo nakuplja, kako na ekranu tako i na drugim bitnim delovima, poput portova ili zvučnika. Kada je ima previše, može da utiče na kvalitet slike koju vidite ili funkcionalnost konektora. Međutim, i sam proces čišćenja, ukoliko se ne sprovodi pravilno, može dovesti do problema. Zato je važno da pre samog čišćenja imate određene činjenice na umu.

Prvo, korisno je da znate to da većina modernih televizora ima tanke materijale koji se vrlo lako mogu oštetiti, posebno abrazivnim hemikalijama. Takođe, imajte na umu da nikakvu tečnost ne prskate direktno na televizor, jer to može znatno oštetiti ekran.

Pre nego što počnete sa čišćenjem, bilo bi dobro da pogledate uputstvo za upotrebu koje ste dobili uz TV, kako biste bili sigurni da postupak čišćenja koji planirate neće poništiti garanciju. Ako ste izgubili priručnik, ne brinite – velike su šanse da ga možete pronaći na internetu. Jednostavno, ukucajte u pretragu broj modela vašeg TV-a (uglavnom je naveden na poleđini televizora) zajedno sa terminom “uputstvo za upotrebu”. Nakon toga, trebalo bi da imate mogućnost da preuzmete priručnik i pronađete sve detalje o vašem uređaju.

Kako bezbedno očistiti TV u 5 jednostavnih koraka

Isključite TV

Isključivanje monitora ne samo da će vam pomoći da vidite gde su se nakupile prljavština i prašina, već će i vašem ekranu dati vremena da se ohladi. Naime, vruć ekran je teže očistiti, a tako su veće šanse da ga slučajno oštetite jer ćete misliti da je potrebno da koristite veću silu prilikom uklanjnja mrlja.

Pogledajte uputstvo za upotrebu (da, ponovo!)

Ako uporedite priručnike za čišćenje od različitih proizvođača televizora, brzo ćete shvatiti da su mnogi od njih u suprotnosti. Zato, kada ste u nedoumici, pogledajte uputstvo za upotrebu, a taj korak opreza će vas sprečiti da uradite nešto na šta priručnik upozorava, čime biste poništili vašu garanciju.

Obrišite suvom krpom

Nežno prebrišite ekran suvom, mekom krpom kao što je ona od mikrovlakana, koja može biti najbolji izbor. Osim nje, dobra opcija je i krpa za brisanje naočara, jer se “ne linja”. Tako ćete osigurati da nećete imati dodatni nered ili još gore – izgrebati displej. Ovde posebno napominjemo da ne pritiskate ekran tokom čišćenja, jer to može samo dovesti do pomeranja tečnih kristala u unutrašnjosti ili njihovog izgorevanja. Isto tako, nikako nemojte koristiti papirne ubruse, jer mogu izgrebati ekran i pritom ostaviti svoje ostatke.

Iako će se ovaj korak verovatno pobrinuti za površinske dlačice i mrve, možda neće biti dovoljan za uklanjanje masnih fleka ili prljavštine.

Koristite vlažnu krpu za upornije mrlje

Ukoliko uputstvo za upotrebu vašeg TV-a to izričito ne zabranjuje, pažljivo, kružnim pokretima obrišite ekran vlažnom krpom koja ne ostavlja dlačice. Kada koristite vodu, prskajte na krpu, a ne direktno na ekran. Naravno, ne koristite previše tečnosti, već taman dovoljno da blago ovlaži krpu. To vam daje veću kontrolu nad tim gde voda ide i koliko se koristi. Takođe, neka vam pri ruci bude suva krpa za “sušenje” ekrana.

Dodajte kap tečnosti za sudove

U određenim slučajevima, na primer kada se delić hrane nađe na TV-u ili dete prljavim rukama dodirne ekran, možda ćete morati da koristite malo tečnosti za sudove da biste dobro očistili tu površinu. Pomešajte jednu kap u jednu četvrtinu šolje vode i nanesite na meku krpu. Obrišite fleku, i zatim blago navlažite drugu krpu u čistoj vodi da biste isprali ostatke tečnosti za sudove. Na kraju, prebrišite ekran trećom, mekom i suvom krpom koja ne ostavlja dlačice.

Važno je da svi TV elementi budu čisti

Gornje uputstvo možete primeniti na ekran, ali nakon toga, posvetite se i ostalim delovima TV sistema.

Da biste očistili daljinski upravljač, izvadite baterije i nežno kucnite njime o tvrdu površinu (okrenite dugmad nadole), kako biste izbacili sve mrvice koje su se možda zadržale unutar uređaja.

Zatim vlažnom maramicom očistite obe strane daljinskog upravljača, pritom vodite računa da maramica nije previše mokra, ali i da pređete sve pukotine za koje sumnjate da sadrže prljavštinu.

Kada je reč o zvučnicima, oni verovatno imaju platnene poklopce koji se mogu ukloniti, ali obavezno proverite uputstvo za upotrebu samo da biste bili sigurni. Ako se mogu ukloniti, skinite ih i koristite komprimovani vazduh da biste uklonili prašinu ili vlakna koja su se mogla tu zaglaviti. Ukoliko su poklopci fiksirani, usisajte spoljašnju stranu ili koristite valjak za dlačice.

Još jedan važan element jesu portovi, koji ne bi trebalo da propuštaju prašinu u kućište. Za njih je takođe najbolje da koristite komprimovani vazduh.

I to je to! Ovako detaljno čišćenje celog sistema za kućnu zabavu je odličan način da postignete najbolje performanse svih vaših komponenti. Ostaje samo da zgrabite omiljene grickalice i uživate u filmovima ili serijama na najbolji način!