Kako izabrati TV za gejming?

Svi uživamo u trenucima zabave uz omiljene video igre sa porodicom i prijateljima. Bilo da su avanturističke, sportske ili puzle – predstavljaju idealan odmor od svakodnevnih obaveza. Zaista, nakon napornog radnog dana, ništa nije bolje od pobede u utakmici FIFA-e, uzbudljive Forza Horizon trke ili beskrajnog istraživanja Minecraft sveta.

A kada je svaki kontakt sa loptom ili trkačkom stazom kao “pravi”, razonoda postaje savršeno gejming iskustvo. Zato TV na kojem igrate ima jako važnu ulogu, a konzola odavno nije jedini uređaj na koji treba da se fokusirate.

Međutim, proizvođači televizora već godinama jure za kristalno jasnom slikom koja zahteva veću obradu i dolazi sa naplatom kada je reč o igranju igrica. I to u vidu “lagovanja”. Ukoliko ste se ikada susreli sa tim, znate da je u pitanju noćna mora za ljubitelje video igara. Kada tu dodate da kašnjenje može biti i do 1/10 sekunde pri igranju, jasno je koliko je važno da pažljivo odlučujete pri kupovini televizora.

Zato smo pripremili 5 važnih faktora koje bi trebalo da razmotrite kada birate TV za gejming, kako biste maksimalno uživali u omiljenim igrama.

Ulazno kašnjenje

Ovaj termin je poznatiji pod nazivom “input lag”. I predstavlja najvažniji faktor za odabir gejming televizora. Evo i zašto.

Input lag je zapravo vreme koje prođe od trenutka kada pritisnete komandni taster do izvršenja odgovarajuće akcije u igrici. Tako je kašnjenje manje od 50ms zadovoljavajuće, a ukoliko je manje od 25ms – u pitanju je odličan TV za gejming. Ukoliko je ono previsoko, npr. 100ms, gotovo je sigurno da ćete imati problema prilikom igranja, pogotovo takmičarskih online igrica.

Zato je preporuka da pronađete uređaj gde ova cifra ne prelazi 25ms. Tako ćete osigurati odlično iskustvo, bez stresa i nerviranja oko zakasnelih reakcija na ekranu.

Rezolucija

Tokom poslednje decenije gotovo svi brendovi konzola za video igre su obezbedili prikaz u Full HD rezoluciji (1080p). Međutim, nova decenija donosi nam i nove tehnologije. PS4 Pro i Xbox Scorpio omogućavaju da uživamo u igranju igrica u 4k Ultra HD-u! A tako “jaka” rezolucija igrice definitivno zahteva istu moć od TV-a na kojem ćemo je prikazivati.

Ukoliko ih već imate ili želite da priuštite sebi ove najnovije verzije, fokusirajte se na 4k UHD televizore. Isto tako, čak i ako ne planirate da menjate svoj PS4 ili Xbox One – televizor visoke rezolucije će funkcionisati podjednako dobro u paru sa njima. A pružiće vam i sjajan prikaz omiljenih filmova i serija. U svakom slučaju, visoka TV rezolucija vas neće razočarati.

Tehnologija prikaza

Najnovije konzole na tržištu donose još noviteta. Ne samo da pružaju 4k UHD rezoluciju, već nude i HDR prikaz. U pitanju je skraćenica  od High Dynamic Range, a to je standard koji TV ekranima omogućava bolji kontrast, jasnije boje i živopisniju sliku. Samim tim sve što se dešava u igri postaje realističnije i zabava dobija još zanimljiviju dimenziju.

Naravno, da biste iskoristili tu funkciju potreban vam je HDR kompatibilan televizor. Jedan takav uređaj je mudra odluka ukoliko razmišljate o nabavci nove konzole i ujedno želite da poboljšate uživanje u standardnom TV sadržaju.

OLED ili LCD ekran?

Iako OLED (Organic Light Emitting Diode) ekrani imaju neke sjajne karakteristike, kao što je odličan prikaz slike i energetski efikasna potrošnja energije, odabir TV-a za gejming sa tim tipom ekrana nije baš najbolja odluka. I postoji dobar razog za to.

Naime, OLED ekran je daleko podložniji pregrevanju od LCD-a (Liquid Crystal Display). To naravno predstavlja problem prilikom igranja. Pogotovo ukoliko se gejmingom bavite profesionalno ili jednostavno želite da s vremena na vreme uživate u višesatnoj igri Fortnite-a.

Takođe, LCD može biti bolji izbor ukoliko igrate igrice sa visokim stepenom osvežavanja ekrana (Refresh Rate). Ova mera označava koliko puta u sekundi televizor osvežava sliku i izražava se u hertzima. Tako kod prikaza filmova Refresh Rate iznosi 24Hz (24 kadra u sekundi), a kod određenih video igara 120Hz i više. OLED televizori mogu imati problem prilikom prikaza baš takvih igara, jer dolazi do zamućenja ekrana kada ova mera prelazi 60Hz.

Jasno je da će za takve igrice čitavo iskustvo biti na znatno višem nivou ukoliko se opredelite za TV sa LED ekranom, koji će vam obezbediti visoki kvalitet slike i pri visokim brzinama osvežavanja ekrana.

Način povezivanja sa konzolom

Koju god konzolu za igrice da imate, ona sigurno podržava HDMI vezu. Tako TV za koji se odlučite mora imati HDMI port. Srećom, o ovome ne morate brinuti jer su svi HD televizori opremljeni ovom opcijom za povezivanje.

Ipak, budite pažljivi sa najnovijim verzijama konzola, jer na primer PS4 Pro zahteva HDMI 2.0 kabl kako bi se obezbedile visoke performanse tj. 60 kadrova u sekundi. Isto tako, za povezivanje sa PS2 – TV mora imati najmanje jednu SART utičnicu. A u slučaju starijih konzola moguće je da će vam biti potrebna antenska utičnica.

Zato dobro proverite koje zahteve ima vaša konzola i na osnovu njih odaberite odgovarajući televizor koji ih podržava.

Režim igre

Većina smart televizora ima ovu funkciju. Obično se nalazi u opcijama za postavku ekrana i to pod nazivom “Game mode” ili slično. “Režim igre” vam omogućava prilagođeni prikaz za igrice, odnosno uklanja nepotrebnu obradu koja se primenjuje za prikazivanje standardnog TV sadržaja.

Ovaj mod zaista pravi ogromnu razliku. Kašnjenje može biti i do 80% niže, što pruža daleko jasnije i realnije iskustvo. Zato, za svaki slučaj, proverite da li TV koji vam se dopada ima ovu važnu opciju.

Idealan TV za gejming treba da odgovara vašim željama

Na kraju, pored svih ovih faktora uzmite u obzir i tip video igara koje ćete igrati, kao i koliko često. Naime, određeni televizori će vam pružiti idealan ekran za najdražu TV emisiju, ali možda neće biti tako dobri za stratešku igru visoke rezolucije kojoj želite da se posvetite.

Dakle, uzmite u obzir baš sve, od realističnosti slike do načina povezivanja sa konzolom – i odaberite TV koji odgovara vašim zahtevima i tako garantuje zabavu na duge staze.