Da li televizor zrači

Televizori su već decenijama deo svakodnevnog života, a upotreba onih pametnih sve više dobija na popularnosti. Omogućavaju da uživate u filmovima, serijama i omiljenim emisijama kada god želite i na način koji vama odgovara. Novije verzije imaju glasovnu kontrolu i “smart home” opcije pomoću kojih je povezivanje sa drugim uređajima lako i zabavno.

Međutim, iako sve te funkcije zvuče i jesu sjajne, moguće je da ste se zapitali “da li televizor zrači?”.

Zapravo, nedoumice o ovoj temi postoje od kada i sami televizori, a pojava novih, većih uređaja sa dodatnim funkcijama može dovesti do zaključka da su oni i štetniji od svojih prethodnika. Istina je ipak drugačija. U nastavku razotkrivamo sve mitove o TV zračenju.

Da li televizor zrači?

Pre svega, da odgovorimo na pitanje da li TV zrači: da, ali u maloj količini.

Naime, savremeni televizori koji koriste LCD, LED ili plazma ekrane emituju malu količinu zračenja, ali ne sa samog ekrana. Sa druge strane, prethodne verzije televizora koji su koristili katodnu cev, emitovali su znatno više štetnih zraka.

Međutim, važno je napomenuti da televizori i dalje zrače na bliskoj udaljenosti, pa je stoga preporučljivo da sedite na određenoj distanci od njih. Ukoliko gledate televiziju udobno smešteni na kauču ili fotelji, metar ili dva od TV-a, elektromagnetno zračenje nije nešto o čemu treba da brinete.

Hajde da zaronimo i malo dublje u to kako i koliko televizori emituju zračenje, kao i na koji način to možete da umanjite.

Kako televizori emituju elektromagnetno zračenje?

Moderni televizori emituju elektromagnetno zračenje na nekoliko načina, pa kako bi sve bilo jasnije – evo objašnjenja o onima koji se najčešće povezuju sa štetnim uticajem.

TV zračenje iz strujnog kola

Gotovo svaki elektronski uređaj koji ima štampanu ploču emituje zračenje. Količina i vrsta zračenja u potpunosti zavisi od konstrukcije uređaja. Tako i jednostavni kućni aparati poput mikrotalasne, frižidera, pa čak i mašine za pranje veša mogu da emituju štetno zračenje.

S obzirom na to da televizor ima štampanu ploču, jasno je da zrači.

Radio-frekvencijsko zračenje Smart TV-a

Danas većina televizora ima ugrađene pametne funkcije ili koristi dodatke za pristup određenim opcijama kao što je Chromecast. Pošto je reč o bežičnim uređajima, koji prenose veliku količinu podataka preko svojih radio-frekvencija, oni proizvode i elektromagnetno zračenje.

Koliko zračenja emituju televizori?

Kao što smo upravo objasnili, većina modernih televizora emituje zračenje, ali svaki svaki uzrokuje različit nivo radijacije u zavisnosti od svoje veličine, tehnologije koju koristi, da li je “smart” itd.

Tako pametni televizori emituju veće zračenje od onih koji nemaju te opcije, a LCD i LED proizvode nešto manju radijaciju od Plazma varijanti. Ipak, svi moderni uređaji, bez obzira na ove specifičnosti, sa optimalnih udaljenosti od ekrana ne emituju zračenja u štetnim količinama.

Prema jednoj studiji, uočeno je sledeće zračenje prosečnog televizora na određenim udaljenostima od ekrana:

  • 5cm: 25 do 500 mG (miliGaus – jedinica za jačinu magnetnog polja)
  • 30cm: 0.4 do 20 mG
  • 90cm: < 0.1 do 1.5 mG

Jasno je da ako gledate sa neke razumne distance, malo je verovatno da će vas sam TV izložiti jakom elektromagnetnom zračenju.

Takođe, bitno je napomenuti da nijedan tip televizora novije generacije ne proizvodi X-ray zračenje, što je, nažalost, bio slučaj sa starijim verzijama. Do takvog štetnog zračenja je dolazilo zbog hiljada delova koji proizvode elektricitet i koji bi se ponekad sudarali i tako proizveli dovoljno rendgenskih zraka, koji su se dalje emitovali u spoljašnje okruženje.

To je naravno predstavljalo veliku opasnost po zdravlje ljudi, zbog čega su oni danas gotovo sasvim izbačeni iz upotrebe.

Zračenje pametnog TV-a

Buran razvoj tehnologije doneo nam je pametne televizore za koje je sada već očigledno da u izvesnoj meri zrače.

Naime, pametni TV je televizor koji ima bežični prijemnik i operativni sistem koji mu omogućava da se poveže na internet i pruži vam užitak u korišćenju raznih usluga kao što je Netflix ili Hulu.

To sve znači da koristi Wi-Fi, i kao takav mora emitovati elektromagnetno zračenje.

Međutim, postoje načini da povežete svoj Smart TV na internet preko eterneta, što će značajno smanjiti zračenje iz Wi-Fi mreže u vašem domu.

Pametni televizori su takođe malo zahtevniji od “običnih” u pogledu potrošnje energije jer, u suštini, imaju mali računar koji vam omogućava da pretražujete različite aplikacije. I to naravno doprinosi većem zračenju. Da biste to uporedili sa televizorom koji nema pametne opcije, možete zamisliti da je taj mali računar zapravo još jedan uređaj, pored TV-a, koji emituje zračenje za sebe.  

Kako smanjiti izloženost zračenju sa TV-a?

Najvažnija stvar koju možete da uradite jeste da sedite na optimalnoj udaljenosti od televizora, koja će vam ujedno pružiti i bolje i bezbednije iskustvo gledanja. Jednostavno, ako ste direktno ispred televizora, bićete izloženi umerenoj količini zračenja, ali ako se pomerite samo nekoliko centimetara unazad, smanjićete to na gotovo nikakvu izloženost.

Zatim, ako imate pametni TV, potražite načine da se povežete preko eterneta kako biste smanjili upotrebu WiFi-a na televizoru.

Na kraju, iako je istina da izvesno zračenje postoji, možemo reći da su nove tehnologije donele nešto sigurnije i bolje kada je reč o TV industriji. Zahvaljujući njima, imamo uređaje koji emituju daleko manje zračenja od onih prvobitnih, a pružaju mnogo više zabave i uživanja.