Brzina osvežavanja
Brzina osvežavanja je termin koji ćete sigurno čuti prilikom nabavke televizora, i velike su šanse da će vas zbuniti. Svaki proizvođač je drugačije označava, pa se često čini da nije reč o istoj, važnoj karakteristici.
Ipak, brojevi poput 60, 120 ili 240 i te kako imaju smisao i otkrivaju vam nešto o performansama uređaja koje razgledate. Zato je bitno da znate šta ova fraza tačno znači pre nego što investirate u novi TV.
Najjednostavije rečeno, brzina osvežavanja govori koliko puta u sekundi se slika promeni. Kod većine televizora ova vrednost je 60, ali proizvođači koriste razne trikove i tehnologije da svoje televizore obeleže većim brojem. Tako često vidimo oznake 120 ili 240 – nekada opravdano, a nekada ne.
U nastavku teksta vam otkrivamo sve o ovim začkoljicama: kako da pravilno razumete brzinu osvežavanja i nabavite televizor po vašoj meri.
Šta je zapravo brzina osvežavanja?
Kao što smo već naveli, brzina osvežavanja je broj koji označava koliko često TV menja sliku na ekranu. Ili, drugačije rečeno, koliko slika može da prikaže u jednoj sekundi.
Kod većine televizora, to je 60 svake sekunde ili “60Hz”.
Međutim, neki moderni televizori mogu da se osvežavaju duplo većom brzinom tj. 120Hz (120 kadrova u sekundi). Takođe, određeni delovi sveta, poput Velike Britanije i Australije, imaju televizore koji se uobičajeno “osvežavaju” na 50Hz ili na 100Hz. Te razlike zavise od struje u tim državama i regijama.
Radi lakšeg čitanja i zato što na našim prostorima imamo opciju od 60 i 120Hz, držaćemo se tih brojeva.
Sada se verovatno pitate – odakle onda tolika zabuna oko brzine osvežavanja kada je sve tako jednostavno?
Pa, stvar je u tome što svaki proizvođač ima svoj jedinstveni naziv za ovu karakteristiku, kao i specifičan način označavanja. Pored toga, veći broj Hz ne znači uvek i bolju sliku.
Kako bi stvari bile potpuno jasne, idemo redom sa objašnjavanjem ovih nedoumica.
Kako TV proizvođači označavaju brzinu osvežavanja?
Ukoliko ste već posetili nekoliko prodavnica i sajtova sa televizorima, sigurno ste primetili da određeni brendovi uopšte ne koriste termin “brzina osvežavanja” (eng. Refresh Rate) ili oznaku Hz.
Zato, da bismo vam olakšali čitavu zbrku skraćenica i fraza, izdvojili smo izraze koje koriste najpopularniji proizvođači, kao i šta oni znače.
LG: TruMotion
Na LG televizorima koji imaju brzinu osvežavanja od 120Hz videćete “120Hz Native”, dok kod modela od 60Hz stoji “TruMotion 120 (60Hz Native)”. Ovde uz reč Native stoji broj koji daje informaciju o pravim brzinama osvežavanja.
Samsung: Motion Rate
Samsung po ovom pitanju nije transparentan kao LG. Tako njegovi 4K i 8K televizori imaju istaknutu Motion rate oznaku koja vam na prvi pogled zaista ne govori mnogo. Ipak, u pitanju je oznaka za dvostruko veću od izvorne brzine osvežavanja.
Dakle, Motion Rate 240 označava zapravo 120Hz, dok Motion Rate 120 znači osvežavanje od 60Hz. A ukoliko ugledate Motion Rate 60, to znači osvežavanje od 60 Hz.
Sony: MotionFlow XR
Za većinu svojih televizora Sony ne navodi brojeve, već fraze poput “Motionflow XR”. Na nekima međutim, postoji broj zajedno sa izvornom tj. istinskom brzinom osvežavanja: “Motionflow XR 240 (native 60 Hz)” i “Motionflow XR 960 (native 120 Hz).”
Vizio: Refresh Rate
Kod Vizio-a možete videti “Effective Refresh Rate”, koja označava dvostruko veću od izvorne brzine osvežavanja. Međutim, većina njihovih televizora ne navodi nikakve specifikacije brzine osvežavanja. Ipak, činjenica je da su svi Vizio televizori iz 2021. godine sa brzinom od 60 Hz, osim P-serije i H1 OLED, gde ona iznosi 120 Hz.
TCL: Clear Motion Index ili Natural Motion
Neki TCL modeli ne navode nikakav termin, i tada odmah imajte na umu da su od 60 Hz. Sa druge strane, negde ćete videti “120Hz CMI”, što je skraćenica za Clear Motion Index, ali i oni su u stvari izvorni od 60Hz. Oznaka “Natural Motion 240”, takođe govori da je brzina osvežavanja 60Hz. Jedini TCL televizori koji imaju pravu 120Hz označeni su sa “Natural Motion 480”.
Sada kada je i misterija raznoraznih oznaka razjašnjena, ostaje pitanje – da li za veće brojeve osvežavanja važi “što je veći broj, bolja je slika” ili je u pitanju marketinški trik?
To zapravo zavisi od više faktora, među kojima je i činjenica da veće stope osvežavanja mogu da smanje zamućenje pokreta na LCD i OLED televizorima, i tako obezbede bolji prikaz.
Ali, morate biti oprezni pri čitanju ovih “većih brojeva”, jer kao što vidimo veći broj često ne znači da je i brzina osvežavanja viša, već može biti samo deo marketinške fraze.
Šta je zamućenje pokreta?
Svi LCD i veliki broj OLED modela pate od “zamućenja pokreta” (eng. motion blur). To znači da objekat na ekranu ili cela slika, izgleda mutnije kada se kreće nego kada miruje.
Nekim ljudima to ne smeta, neki ni ne primećuju, dok mnogima ipak smeta. Srećom, odgovarajuća brzina osvežavanja, ukombinovana sa određenom tehnologijom, može uticati na smanjenje tog zamućenja.
Postoje dve glavne metode. Prva je interpolacija pokreta, gde TV stvara potpuno nove kadrove koji su svojevrsni hibridi kadra koji je bio pre i onog koji dolazi posle. Ovo može pomoći, ali u zavisnosti od toga koliko je agresivna interpolacija, može dovesti i do tzv. efekta sapunice (eng. soap opera effect), kada filmovi izgledaju ultra glatko. Ovde treba napomenuti da će se nekima to dopasti, ali i da ljubitelji filmova i oni koji obraćaju veliku pažnju na kvalitet slike – verovatno neće uživati u takvom nerealističnom TV iskustvu.
Druga alternativa je isključivanje pozadinskog osvetljenja, poznata i kao Black Frame Insertion. Celo ili deo pozadinskog osvetljenja se isključuje (postaje crno), tako da se slika pojavljuje, a zatim veoma brzo nestaje, te prikazani pokret našem oku deluje glatko.
Proizvođači koriste upravo ove tehnologije da bi došli do brojeva u svojim oznakama brzine osvežavanja. Na primer, televizor sa osvežavanjem od 60 Hz i tehnologijom pozadinskog osvetljenja može tvrditi da ima brzinu osvežavanja od 120. TV sa takvim, samo složenijim režimom i interpolacijom pokreta može da ima navedenu brzinu osvežavanja od čak 540Hz.
Ipak, moguće je da vam ove funkcije, kada su omogućene, zasmetaju. Neki ljudi su posebno osetljivi na treperenje pozadinskog osvetljenja, pa ćete možda morati da isključite tu funkciju. Zato je savet da ukoliko smatrate da bi to i vama predstavljalo problem ili jednostavno ne želite da rizikujete sa pojavom mutne slike na ekranu – najbolje je da pronađete televizor koji zaista ima brzinu osvežavanja od 120 Hz.
Pouke za kraj
Na kraju, važno nam je da odavde ponesete dve važne pouke. Prva je da ne verujete marketingu. Iako smo sigurni da znate da nije sve uvek “kao na reklami”, kada je reč o brzini osvežavanja – ta izreka posebno važi. Zato, obavezno proverite kolika je prava vrednost osvežavanja.
Druga bitna činjenica jeste da razmislite koliko vam lično smeta, ili bi moglo da vam smeta, zamućenje pokreta. Ako zaključite da želite maksimum od uživanja u filmovima i igricama – isplati se da TV koji kupujete zaista ima brzinu osvežavanja od 120Hz. Sa druge strane, ukoliko vam je to manje važan faktor, uređaj od 60Hz će vas sasvim dobro služiti.
Dakle, konačna odluka je naravno na vama i zavisi od vaših želja. Pogledajte sve televizore, uporedite njihove ekrane, tehnologije, brzine osvežavanja, i odaberite najbolje za vaš dom.
- Objavljeno