Analogni i digitalni signal
Analogni i digitalni signal nisu oduvek stvarali zabunu. Prvi televizori su funkcionisali samo pomoću analognog prenosa pa nije bilo prostora za nejasnoće.
Međutim, 1996. godine otkrivena je nova tehnologija koja je, kako danas znamo, značajno uticala na TV industriju. Digitalni signal od tada postaje sve popularniji i postepeno zauzima male ekrane širom sveta.
Iako su gotovo svi moderni televizori prilagođeni novijem načinu emitovanja, i dalje se može naći poneki sa analognim signalom. Zato je važno da razlike između njih budu jasne.
Evo važnih činjenica i objašnjenja koje će vam otkloniti sve nedoumice vezane za analogni i digitalni signal.
Analogni signal - Osnove
Ono što je specifično za ovaj tip prenosa jeste da se analogni TV signali prenose slično radio signalima. Poruka je sastavljena od varijacija različitih amplituda i frekvencija, a baš kao kod radio stanica, svaka frekvencija ima svoj broj kanala na TV-u.
Dakle, u pitanju su elektromagnetni talasi poput gama, x-ray, ultraljubičastih i drugih koje ne možemo videti “golim okom”. Oni su svuda oko nas i, iako ih ne primećujemo, koristimo ih svakodnevno.
Naime, elektromagnetni talasi se generišu naizmeničnom strujom tj. električnom energijom koja se koristi za pokretanje većine tehnologije u našem domu, od mašina za pranje veša do mobilnih telefona.
Ipak, iako su zraci iz ove “klase” jako dobri za mnoge uređaje, u TV industriji se nisu tako dobro pokazali, naročito nakon dolaska novog digitalnog signala. Tako je ovakav prenos podložan smetnjama, kao što je pojava tzv. snega, zamućene ili nekvalitetne slike. A sve to u zavisnosti od udaljenosti TV-a od televizijskog transmitera. Pa što ste dalji od predajnika – to je prenos lošiji.
Upravo ove smetnje prevaziđene su pomoću digitalnog signala.
Digitalni signal - Osnove
Digitalna televizija ili DTV prenosi se u bitovima, baš kako se zapisuju računarski podaci ili muzički i video zapisi na CD-u. To znači da se digitalni signal sastoji od nula i jedinica, i može postojati ili ne. Nema ničega između – ni snega, ni mutne slike. Jednostavno, slika tj. signal postoji ili ne postoji.
Za razliku od analognog TV prenosa, nema postepenog gubitka signala kada se rastojanje od predajnika povećava. Umesto toga, ako ste predaleko ili na nepoželjnoj lokaciji, kanal uopšte nije dostupan.
Takođe, važno je da znate to da, u zavisnosti od načina prenosa kojim je vaš televizor opremljen, digitalni TV signal može biti: zemaljski, kablovski ili satelitski. Postoje i druge vrste digitalnih televizijskih signala, ali ova tri su najzastupljenija.
Tako ukoliko televizijski signal dobijate putem sobne ili krovne antene, reč je o zemaljskom. Ako nemate antenu, već koristite usluge kablovskog operatera tj. signal dobijate putem optičkih kablova – to je kablovski. Na kraju, ako imate satelitsku antenu, to znači da vaš televizor koristi satelitski signal.
Bez obzira na tip, svaki od njih prenosi podatke kombinacijom nula i jedinica, i baš zato digitalni signali ne doživljavaju iste smetnje ili gubitak signala kao analogni. Dakle, možete da uživate u konstantno jasnoj slici, visokokvalitetnom zvuku, bez snega ili zamućenja.
Važno je i da napomenemo da stariji analogni televizori ne mogu da primaju digitalne TV prenose. Da biste mu to omogućili, morate imati tzv. digitalno-analogni pretvarač, koji automatski pretvara digitalni signal u onaj koji vaš stariji televizor može da prikaže.
Analogni i digitalni signal - Dodatne razlike
Sada je jasno da se ova dva načina prenosa razlikuju po mnogo toga. Tako, pored gore navedenih prednosti kod digitalnog signala, možemo dodati i prikaz slike visoke rezolucije, kao i različite nivoe audio signala poput “surround” zvuka.
Još jedna razlika je u tome što DTV prenos podržava format slike 16:9. To se poklapa sa odnosom širine i visine većine modernih digitalnih televizora, a takođe je sličan obliku filmskog platna. Zahvaljujući tome, gledate film onako kako ga je njegov kreator i zamislio, pa je čitavo iskustvo bolje.
S druge strane, analogni signali se emituju u razmeri 4:3. Dakle, na TV-u sa analognim signalom, videćete crne trake sa gornje i donje strane slike, što zaista može pokvariti uživanje u programu.
Važno je da napomenemo i da je digitalni TV signal znatno efikasnija tehnologija. Zahteva manji propusni opseg (kapacitet protoka podataka) u poređenju sa analognim signalom. Zapravo, četiri ili više digitalnih kanala koriste isti propusni opseg kao jedan analogni kanal. Ovo omogućava televizijskoj stanici da emituje više kanala na istim talasima, pružajući više različitih programa sa boljim kvalitetom.
Digitalni TV signal postaje jedina opcija
Kada je reč o odabiru pravog načina prenosa signala za vas, izbor vam je značajno sužen i olakšan. Zapravo, u većini zemalja balkanskog regiona analogni televizijski signal već neko vreme ne postoji. Hrvatska i Srbija su izvršile kompletnu digitalizaciju, a u Bosni i Hercegovini taj proces je otpočet 2020. godine.
Zato, ukoliko još uvek nemate TV za digitalni signal, pravo je vreme da pogledate ponudu, častite sebe jednim takvim i uživate u svim prednostima koje vam donosi.
- Objavljeno