4K vs UHD vs Full HD101
Kada je reč o televiziji – slika je obično prva stvar na koju pomislimo. Pa je njen kvalitet jedan od najvažnijih faktora koje uzimamo u obzir pri kupovini novog uređaja za naš dom.
Međutim, tržište se menja munjevitom brzinom. Inovacije neprestano pristižu i donose brojne nepoznate fraze. Tako često deluje da nam je potrebno napredno znanje o tehnologiji da bismo uživali u omiljenoj seriji nakon posla ili utakmici Premijer lige tokom vikenda.
Ono što je dobra vest, ti kodovi nam zapravo koriste. Pomažu da napravimo pravi izbor i uživamo u TV sadržaju na najbolji način. U ovom tekstu vam otkrivamo razlike između 4k, UHD i Full HD rezolucije ekrana.
Šta je rezolucija?
Da bismo u potpunosti razumeli sve “šifre” iz ove industrije, dobro je da se podsetimo šta zapravo podrazumevamo pod rezolucijom.
Najjednostavnije rečeno, to je broj piksela koji neki monitor prikazuje. A piksel predstavlja najmanji grafički element slike, koji vidimo kao sićušnu tačku.
Tako, ukoliko za neki televizor kažemo da ima rezoluciju 800×600, on zapravo prikazuje sliku pomoću 480.000 piksela. Kako bi slika bila jasna, što je ekran veći on mora imati i više piksela.
Ovde je važno da napomenemo da su televizori standardizovani prema određenoj visini i širini, pa zato obe dimenzije možemo da iskažemo samo visinom. Na primer, 1080p označava rezoluciju 1920×1080 tj. 1920 vertikalnih linija piksela i 1080 horizontalnih. Prema istom principu, 720p je ekvivalent za 1280×720, a 2160p označava 3840×2160 itd.
I, s obzirom na to da postoji mnogo različitih rezolucija, proizvođači su odlučili da ih predstavljaju i pomoću reči, odnosno akronima kao što su Full HD i UHD.
Sada kada je to jasnije – možemo da ih “dešifrujemo” i vidimo po čemu se one razlikuju.
Full HD - Najprisutniji standard
Počinjemo od Full HD-a, koji zapravo najčešće viđamo. Označava kvalitet od 1080p tj. 1920×1080 piksela. Ova rezolucija predstavlja jednu od trenutno boljih opcija na tržištu, posebno u poređenju sa njenom prethodnicom HD Ready, koja nudi 720p.
Takođe, Full HD nam je verovatno najpoznatiji jer platforme poput Youtube-a i Netflix-a, ali i naši pametni telefoni, prikazuju video sadržaj baš u ovom standardu.
Full HD televizori sasvim sigurno predstavljaju bolji izbor od HD Ready modela. Jednostavno, slika je u višoj rezoluciji, jasnija i prijatnija za oko. Da smo ovaj članak pisali u vremenu od pre desetak godina, mogli bismo da napravimo čitavo poređenje, jer su tada i sami HD Ready televizori bili relativno novi na tržištu. Sada, kada Full HD viđamo na svakom koraku, oni su bez pogovora bolji izbor, koji možete dobiti po vrlo povoljnoj ceni.
Međutim, baš kako je Full HD u jednom trenutku zamenio HD Ready, danas UHD televizori vladaju modernim tv tržištem.
4k i UHD - Da li označavaju isto?
Ove dve rezolucije se često koriste kao sinonimi iako to nisu u potpunosti. Naime, zabuna postoji od kada je 4k rezolucija dobila mogućnost da se, u određenom obliku, nađe u našim domovima, a ne samo na bioskopskom platnu. Evo o čemu je reč.
Termin 4k potiče iz filmske industrije i predstavlja standard za profesionalnu, bisokopsku produkciju. Tako, pravu 4k rezoluciju, koja označava 4096×2160 piksela, ili skraćeno 2160p, uglavnom možemo videti samo pomoću projektora.
U redu, zašto onda dolazi do zabune?
Pa, i UHD označavamo sa 2160p. Razlika je u tome što tada, gotovo uvek, govorimo o TV rezoluciji koja ima odnos piksela od 3840×2160. Tako je skoro svaki televizor koji vidimo da se reklamira kao “4k” – zapravo UHD. Kažemo skoro, jer na tržištu ima i ekrana koji zaista podržavaju 4096x2160p, ali ogromna većina su u stvari UHD.
Dakle, pravi 4k i UHD nisu ista stvar. I naravno, proizvođači to znaju. Ipak, najverovatnije zbog zvučnosti i asocijacije na još bolju rezoluciju, opredeljuju se da više koriste 4k termin. Takođe, mnogi upotrebljavaju i frazu 4k UHD. Pa, kada je vidimo – reč je jednostavno o UHD standardu.
Ali, tu postoji još jedna komplikacija – UHD može biti u dve verzije. Postoji 3840×2160, i još “jača” rezolucija od 7860×4320 piksela, koju takođe označavamo sa UHD. Tako bi zapravo bilo najbolje da te dve varijante nazivamo 4k UHD i 8k UHD i izbegnemo svu tu konfuziju brojeva i reči.
Full HD ili 4K UHD - Šta odabrati?
Sada znamo i o čemu je zapravo reč sa svim tim 4k televizorima, koji su ovih dana pravi trend. Pa možemo da napravimo konačno poređenje između njih i starijeg rođaka – Full HD rezolucije.
Kada smo blizu ovih ekrana, vrlo lako možemo da uočimo oštriju sliku kod UHD-a. Pikseli su sitniji i formiraju znatno bistriji prikaz. Jasnije vidimo detalje, pa utakmica ili serija zaista izgledaju realističnije.
Međutim, što se više udaljavamo od slike – postaje teže da zapazimo sve te razlike. Tako većina ljudi, sa određene distance, i ne primećuje razliku. Ovde je takođe važno da naglasimo da najbolje UHD iskustvo možete dobiti od televizora koji imaju najmanje 65 inča. Svi sa manjom veličinom ekrana zaista nemaju znatne razlike u poređenju sa Full HD-om. Pa ukoliko ne želite tako veliki TV – moguće je da ćete biti zadovoljniji Full HD verzijom, koja uglavnom ima ekonomičniju cenu.
Zato je dobro da birate rezoluciju prema nekoliko faktora. Uzmite u obzir da li često gledate UHD sadržaj. Na primer, ukoliko imate Netflix pretplatu ili jednostavno uživate u skoro bioskopskom iskustvu – UHD televizor je dobra investicija. Takođe, ne zaboravite da je važna i udaljenost od ekrana na kojoj ćete sedeti, jer što ste bliži, to su jasniji detalji u višoj rezoluciji.
Nadamo se da vam je TV svet sada za nijansu jasniji i da možete sa samopouzdanjem da se opredelite za rezoluciju koja vama najviše odgovara. Ukoliko imate bilo kakvih nedoumica – kontaktirajte nas, rado ćemo vam pomoći da odaberete najbolju opciju za vas.
- Objavljeno